Blog

Evlilikte Yapılan 9 Yanlış

Geçtiğimiz günlerde Milliyet gazetesinin Evlilikte Doğru Olmayan 9 İnanış isimli yazısını okuyunca bu paylaşımı yapma kararı aldık. Malum her gün evlenecek yüzlerce kişinin sık sık ziyaret ettiği bir sayfayız. Evlilikte yapılan yanlışları sizlere yardımcı olabileceğini düşünerek paylaşmak istedik.

evlilikle ilgili tavsiyeler 1

Beni seviyorsa değişir!

Dünyanın en sinir insanlarının bir kısmı eşlerinin onları değiştirmeye çalıştıklarını söyler ve ya eşlerini değiştirmeye çalıştıklarını. Halbuki bu evliliği aşk yerine farkında olmadan manipülasyona indirger.

Şüphesiz her iki eşin de evliliğin gelişmesi, devam etmesi ve daha sağlam temellere oturması için fedakarlık yapması gerekir. Ancak bu süreçte sahip olduğumuz kendi benliğimizi kaybetmemeliyiz. Hatta bununla ilgili çok güzel bir söz var. Aşk bize en iyiyi getirir, ancak kim olduğumuzu değiştirmez. Eşinizin değişmesi ve ya düzelmesi sizin sorumluluğunuz da olan bir durum değil. Sizin sorumluluğunuz eşinizi sevmek ve sizi değiştiren en önemli etken de sevgi.

evlilikte yapılan yanlışlar

Arkadaşlardan tavsiye almak

Arkadaşlarımızın pek çoğu yaşıtımız oluyor. Bu nedenle evlilikle ilgili sorunlarımızın da pek çoğu ortak oluyor. Hal böyle olunca sağlıklı bir akıl hocası bulmak oldukça güçleşiyor.

Doğru bir akıl hocası benzer yaşam koşullarındaki bir büyüğümüzün tavsiyelerine başvurmak. Hatta yeterli olmayacağını daha doğru bir çözüm istiyorsanız ilişki terapistine de başvuruda bulunabilirsiniz.

evlilikle ilgili güzel sözler

Sizi anlamasını beklemek.

Yalnızca evliliğinizin değil tüm insanoğlunun beklentisi şüphesiz anlaşılmak. Hepimiz vermiş olduğumuz küçük mesajlarla anlaşılmayı bekliyoruz.

Evliliklerin en büyük problemi anlaşılmayı beklemek oluyor. Halbuki anlaşılmayı beklemek yerine tutarlı, açık ve şeffaflıkla iletişim kurarak, sözlü olarak sorunlarımızı ve çözümlerimizi sunmalıyız.

Söylenmek yerine söyleyin!

evlilikle ilgili en güzel sözler

Doğru yolun bir tane olduğunu dünüşmek.

Her ilişkinin farklı dinamikleri vardır. Herkesin sevgi anlayışı ve yaklaşımı farklıdır. Elbette temel prensipler vardır. Ancak sevgi yaklaşımının ve evlilikteki doğruların tek olduğunu düşünmek yanlıştır. Eşiniz sizi çok seviyor olabilir ancak bu onun farklı bir karaktere sahip olduğu gerçeğini değiştirmez.

Her ilişki eşsizdir, benzersizdir. Bu nedenle kıyaslamalar içine girmeyin.

evlilikte cocuklarla ilişkimiz

Çocukların evliliğin önüne geçmesi.

Elbette çocuklarımız için hayatımızı gözümüzü kırpmadan feda edebiliriz. Ancak çocuklarımızın bizden beklentisi evliliklerinin önüne geçmek değil. Mutlu bir evlilik sürdüren ebeveynlere sahip olmaktır.

evlilikle ilgili en güzel tavsiyeler

Başkasıyla evlensem böyle olmazdı.

Her sorunla karşılaştığınızda bu tarz kaçış cümleleriyle kendinizi kandırmayın. Çünkü birbirinden vazgeçmeyi reddeden iki kusurlu insan mükemmel bir evliliğe sahip olabilir.

Zorlukları birlikte aşın; daha sağlam bir ilişkiye sahip olun.

evliliğe dair sözler

Aileme eşimden daha fazla bağlı olmalıyım.

Yeni bir aile kurdunuz ve bu ailenin baştan sona sorumluluğuda size ait. Zaten ailelerinde evliliğinize yönelik beklentisi mutlu bir evliliğinizin olmasıdır. Evliliğinize dair yapıcı olmayan eleştirileri göz ardı etmeli, eşiniz ile aileniz arasında kalmamalısınız. Eşinizi de ailenizin önüne atmamalısınız. Herkes karşılılıklı saygı çerçevesinde ilişkisini sürdürebilmeli.

evllilik hakkında sorular

Mahremiyet hakkım var. Her şeyi anlatmak zorunda değilim.

Hayatta en güvendiğiniz ve size en çok güvenen insanla evlenmelisiniz. Zaten hayatımızın bütünü güven üzerine kuruludur. Güvenin olduğu yerde samimiyet olur; olmadığı yerde ise samimiyetsizlik.

Aranızda şifreler, sırlar, gizli paralar, gizli konuşmalar vb şeyler olmamsına özen gösterin. Ancak kişisel özgürlük alanına da saygı gösterin. Kastedilen şey kişisel özgürlük alanının ihlali değil elbette. Tuttuğu günlüğü ondan gizli okumaya çalışmak gibi:)

İletişim: