Blog

Neden Kına Yakılır

Anadolunun zenginlikler coğrafyası olduğu aşikar. Geçmişten günümüze pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Hali hazırda da ülkemizde farklı gelenek ve göreneklere sahip insanlar vardır. Bu, bizim en büyük zenginliğimizdir. Elbette birlikte yaşamanın vermiş olduğu avantajların başında birbirimize kattıklarımız vardır. Hepimiz birbirimizin gelenek ve göreneklerimizden etkileniyoruz ve ortaya ortak bir kültür çıkıyor. Bugün size bu ortak kültürün bize kattığı kına yakma geleneğinden bahsedeceğiz. “Kına nedir?” “Kına neden yakılır” “neden ellere kına yakılır” gibi pek çok sorunuza yanı bulacağımıza inanıyoruz.

kına nedir neden kına yakılır kına nasıl yakılır (1)

Kına Nedir Neyden Yapılır?

Kına nedir sorusunun yanıtıyla başlayalım. Kınagiller familyasından gelen çiçekli bir bitki türüdür. Kına neyden yapılır sorusunun yanıtı ise basit. Bildiğimiz toz halindeki kına, kına ağacının yaprakları kurutularak toz haline getirilmesinden yapılır. Toz haline getirildikten sonra suyla karıştırıp, kıvamlı bir hale getirilerek saçlara ve ellere sürülür.

Neden Kına Yapılır?

Aslına bakarsanız kına, İslam geleneklerinden biridir. Zamanla Türk-İslam kültürünün bir parçası olmuştur. Kına yakmanın sebebi ise çiftleri nazardan koruyacağına, birbirlerine olan sevgiyi ve sadakati arttıracağına inanılmasıdır. Zamanla bir merasim havasına sokulmuştur. Hatta günümüzde mini bir düğün havasında kutlanır.

Kına Gecesi Neden Yapılır?

Biraz öncede belirttiğimiz üzere kına gecesi yapılmasının nedeni, kına yakma geleneğinin zamanla bir şenlik havasına dönüştürülmesidir. Hem gelenekler yaşatılmış olunur hem de her iki tarafın hanımları için kaynaşma ve eğlenme imkanı sunulur. Beylerin yanında kendisini rahat hissetmediği için eğlenemeyen hanımlar içinde büyük fırsattır.

Kına Gecesi Hediyelikleri

Kına gecesi düzenlerken sizleri yalnız bırakmayan sevdiklerinize sunabileceğini birbirinden farklı hediyelik modellerimizi incelemelisiniz. Nikah şekeri kategorisinde yer alan kına gecesi hediyeliklerini gözden geçirebilirsiniz.

Kına hediyelikleri için pek çok seçenek değerlendirilebilir. Kınalı tüpler, magnetler, açacaklar gibi pek çok seçenek mevcut. Güncel modeller için resmi instagram hesabımız olan Mutluson_Atolyesi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İletişim: