Blog

Tuzlu Kahve Hikayesi

Flört dönemi sonrası atılan ciddi atımlar beraberinde mutluluk getirdiği kadar stresli bir hazırlık dönemini de beraberinde getirir. Bu hazırlık döneminin mutlu sonlanması için kız ve erkek taraflarının birbirlerinin gelenek ve göreneklerine saygı göstermesi gerekmektedir. Aksi halde yaşanacak durumlar ne yazık ki evlilik hayatı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

damat fincanı, damat kahvesi, damat tepsisi

Gelenek ve göreneğimiz her ne olursa olsun ülkemizin tamamında kız isteme ritüeli kaçınılmazdır. Kız isteme töreninde erkek tarafı, kız tarafını ziyaret eder ve erkek tarafının bir büyüğü “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızını … oğlumuz .. istiyoruz” diyerek kızı isterler. Kız tarafından gelen olumlu yanıtın ardından kahveler yudumlanır. Ancak damat adayı için bu keyif kahvesini yudumlamak bir hayli zordur. Çünkü bu kahvenin içerisine tuz atılmıştır. Peki neden kahvenin içerisine tuz atılır?

damat fincanı tepsisi MODELLERİ

Tuzlu Kahve Geleneği

Tuzlu kahve geleneği ile ilgili pek çok rivayet vardır. Bu rivayetlerden en çok bilinen 2 tanesini sizler için araştırdım. Tuzlu kahve hakkındaki iki görüşüde açıklamak gerekirse;

Günümüzde hala uygulanıyor olmakla beraber geçmişten günümüze görücü usülü evlilikler devam etmektedir. Görücü usülü evliliklerin kız isteme töreni sırasında gelin ve damat adayları birbirlerini görürler. Bazı geleneklerde gelin ve damat adayının bir kişi nezaretinde sohbet etmesine müsaade edilir. Görücü usülü kız isteme sırasında eğer kız damat adayını beğenirse, damadın kahvesine tuz atar. Kahvenin tuzlu olmasından sonra sonuç olumlu olarak karşılanır.

Diğer bir rivayet ise, kahvenin yüzünü ekşitilmeden içilmesine yöneliktir. Zira kız isteme töreni sırasında damat fincanı ayrı olarak sunulur. Eğer ki damat kahveyi yüzünü ekşitmeden içerse sevdiği için her şeyi yapacağı anlamına gelir.

damat fincanı mavi

Damat Fincanı

Son yıllarda damat adayına ikram edilecek tuzlu kahve için hazırlanan damat fincanı farklı bir tepsiyle sunulmaktadır. Damat tepsisi olarak bilinen bu tepsi üzerinde çeşitli süslemeler yapılarak ikram edilir. Damat fincanı ve ya damat tepsisi olarak adlandırılan bu ürünlerimizle ilgili bilgi almak için menüden Damat Fincanı seçeneğine tıklayabilirsiniz.

 

İletişim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir