Blog

Tuzlu Kahve Nedir

Anadolu pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Hali hazırda da bu kültürel zenginliği etkisini adım başı görebilirsiniz. Öyle ki metropollerde yaşayan insanların farklı kültüre sahip insanlarla beşeri ilişki kurma imkanı daha fazladır. Bir apartmana girdiğinizde her dairenin farklı gelenek ve göreneklerinin olduğunu görebilirsiniz. Bu elbetteki ülkemizin demografik ve kültürel zenginliğinden kaynaklıdır. Ancak bazı adetler vardır ki hepimiz uygulanır. Hatta yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız bile bunu devam ettirir.

Dediğimiz gibi hepimizin ortak adetleri var. Bunlardan bir tanesi de kız isteme töreninde damat beye tuzlu kahve ikram edilmesidir. Herkese hazırlanan kahvenin yanında bir de damat bey için ayrıca bir kahve hazırlanır ve farklı bir fincanda ikram edilir. Genelde eğlenceli dakikalar yaşanmasının nedenidir. Stresli ve gergin olan kız isteme merasiminin en tebessüm ettiren anılarından biridir. Pek çok insan “kahveye neden tuz atılır” “ne kadar tuz atılır” “kahveye tuz atmak sakıncalı mı” diye soruyor. Bu yazımızda bunların yanıtını vermeye çalışacağız.

Kahveye neden tuz atılır?

Kahve, ülkemizin en önemli ve kıymetli içeceklerinden biridir. Öyle ki saray içeceği gibi görülür. Kahvenin çıkış noktası Etiyopya olmasına karşın günümüzde dünyanın en büyük kahve üreticisi Brezilya’dır. Arap mutfağından Türk mutfağına kazandırılmıştır. Pişirme tarzı nedeniyle “Türk kahvesi” olarak dünyada bilinmektedir.

Kahveye neden tuz atılıyor sorusuna gelince… Tuzlu kahve hikayesi 2 tanedir. Birinci sebep; damat beyin, gelin hanımın elinden zehir olsa içeceği olduğu söylenir. İkinci sebep ise; gelin hanımın damat beyi beğendiğini göstermesidir.

Kahveye ne kadar tuz atılır?

Kahveye ne zaman tuz atılacağına gelince; kahveyi gelin hanım pişirdikten sonra tuz atabilir. Tuzu çay kaşığının ucuyla az bir şey koymanız gerekir. Çok fazla koyduğunuzda mide bulantısı vb sorunlarla karşılaşılabilir. Bazı hanımlar çevresindekilerinde baskısıyla kahvenin içine karabiber vs koyabiliyor. Asla böyle şeylere girişmeyin. Çünkü damat beyi bir öksürük krizine sokabilirsiniz. Keyifli bir an yaşamak için her şeyi tadında yaşayın.

Kahveye tuz atarken damat beyin sağlık durumunu da göz önünde bulundurun. Kronik rahatsızlık, alerji vb sebepler olmaması gerekmektedir. Hem kahveye hem de suya tuz atmayın. Kahvenin ardından içilen su, sindirim sistemini rahatlatır. Tuzlu su ise mide bulantısına yol açabilir.

Tuzlu Kahve Seti

Damat beye tuzlu kahve ikramı yaparken ihtiyacınız olan tepsi, su bardağı ve fincandan oluşan setler Mutluson Atölyesi tarafından kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Dİlerseniz tuzlu kahve setini yüzük tepsisi ile birlikte de temin edebilirsiniz. İkili setlerimizi incelemek için Söz Nişan Tepsisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ve ya yalnızca kahve seti almak istiyorsanız Damat Fincanı modellerimizi incelebilirsiniz.

İletişim: